środa, 18 lipca 2012

Karmienie piersią - to warto wiedzieć


Karmienie dziecka piersią ma nie tylko znaczenie psychologiczne, ale także żywieniowo-dietetyczne zarówno dla Mam, jak i niemowląt.

Mleko matki jest fizjologicznym i łatwo przyswajalnym pokarmem dla dziecka, który w pełni pokrywa zapotrzebowanie pokarmowe maleństwa. Naturalny pokarm pełni również funkcję dietetyczną w przypadku Mam. Produkcja i wydzielanie mleka pomaga w pozbyciu się nadmiaru tłuszczu, który gromadził się przez okres ciąży w organizmie kobiety. Sam proces karmienia ma również znaczenie psychologiczne, ponieważ wpływa na umocnienie więzi między matką i dzieckiem. Dlatego warto karmić dziecko naturalnie, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań.

Dziecko należy karmić na żądanie, ale bez dopajania. Zaleca się, aby karmienie naturalne stosować przez 1 rok życia i dłużej – minimalnie przez okres 6 miesięcy. Warto również pamiętać , że odstawianie dziecka od piersi należy przeprowadzić stopniowo i nie w okresie upałów letnich, aby uniknąć biegunek. Odstawianie od piersi należy przeprowadzić po wprowadzeniu innych posiłków do diety (w tym produktów zbożowych).

Warto również wspomnieć kiedy nie można karmić dziecka piersią. Przeciwwskazaniami do karmienia naturalnego ze strony dziecka są:

- wrodzone bloki metaboliczne (galaktozemia),

- rozczep podniebienia i inne wady rozwojowe jamy ustnej uniemożliwiające ssanie,

- ciężkie wady serca uniemożliwiające wysiłek związany ze ssaniem.

Natomiast jedynym przeciwwskazaniem do karmienia piersią ze strony matki jest występowanie 1 z przewlekłych chorób zakaźnych (tj. gruźlica, kiła, zakażenie wirusem HIV).

---

Ewa Świętochowska

Doradca żywieniowy Quality Food

www.qualityfood.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz